ELEKTRİK DAĞITIMI

OSB’miz sınırları içerisinde 1 adet kök merkezi 4 adet dağıtım trafo merkezi ve 3 adet direk tipi trafo merkezi bulunmaktadır. Bunun sonucunda Bölgemiz 0.65 MVA lik bir kurulu güce ulaşmıştır. Tüm tarfo merkezlerimiz 2019 yılı itibariyle açık tip orta gerilim hücre sistemden daha güvenli olan metal muhafazalı modüler hücre sistemi olarak kurulmuştur. Bu sayede katılımcılarımızın kesintisiz ve kaliteli elektrik enerjisi kullanmasını hedeflemekteyiz.

OSB’miz TEİAŞ Milas indirici trafo merkezinden 6,5 km mesafe ile bölgemize ulaşan ve Girdi-Çıktı olarak Selimiye 1 ve Selimiye 2 Fiderlerinden tarafımıza Opto-Cupler bağlantı şeklinde orta gerilim kablosu ile beslenmekte ve diğer abonelerin arızalarından etkilenmemektedir. Ayrıca 2019 yılı itibari ile söz konusu besleme kablosuna yedek olarak yeni kablo tesis edilmiş ve bu güzergâhta oluşacak arızalara karşı da gerekli önlemler alınmış ve elektrik enerjisinin sürekliliği sağlanmıştır. Elektrik işletmesi ve şebekenin bakım onarımı bölge müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. Bölgemize ait OG ve AG ile ring elektrik şebekemiz yeraltında bulunmaktadır. Bu sayede oluşabilecek arıza ve tehlikeler minimum seviyededir.

Çevre aydınlatma armatürlerimiz 2019 yılı itibari ile Sodyum Buharlı armatürler ile gerçekleştirilmiş ve otomasyon sistemi ile kumanda edilmektedir.

Bölge Müdürlüğümüzün 1 adet sözleşmeli elektrik abonesi bulunmaktadır. OSB’miz 2021 yılı verilerine göre yıllık 21 bin 053 kWh tüketim ile ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Önümüzdeki günlerdeki planlarımız dâhilinde olan scada sistemi için kablolama çalışmalarına başlanmıştır. Scada sistemi sayesinde elektrik sistemindeki arızalar anında tespit edilip hızlı bir şekilde olaya müdahale edilebilecektir.