ADAY ÜYELERE BİLGİLENDİRME

*Altyapının yapımı ihalesi 6 Kasım’da Ankara’da yapılan Milas OSB’de arsa için başvuruda bulunmuş yaklaşık 120 üyeden ilk 44’üne gelişmeler hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

            Milas Organize Sanayi Bölgesi için 6 Kasım’da Ankara’da altyapının yapımı ihalesinin yapılmasının ardından süreç hızlandı. Milas OSB Yönetimi, üyelik başvurusu sürecinin başladığı 1998 yılından bu yana başvuruda bulunan yaklaşık 120 firmadan ilk 44’üne bilgilendirmede bulunmak üzere bir toplantı düzenlendi. Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan bilgilendirme sunumunda, aynı zamanda Milas OSB yönetiminin de üyesi olan Kaymakam Fuat Gürel, Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer üyelere açıklamalarda bulundu.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Kaymakam Fuat Gürel, üyelik başvuruları yapıldığından bu yana ilk kez aday üyelerle bir araya gelindiğini belirterek katılanlara teşekkür etti. Kaymakam Gürel, ilk kez 1996 yılında başlatılan OSB girişimlerinin çeşitli nedenlerle bugüne dek geciktiğini belirterek “Artık bundan sonrasına bakmalıyız. Şimdi önümüzde yeni bir süreç başlıyor. OSB’nin altyapısının yapımı işinin ihalesi yapıldı. Önümüzdeki günlerde altyapı çalışmaları başlayacak. OSB’nin bugünlere gelişinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Muhammet Tokat da “Bazı dönemlerde insanların umudunu kestiği, işin masala döndüğü bir sürecin ardından bugünlere geldik” dedi. Muhammet Tokat, Milas OSB’nin birçok yönden önemli özellikleri olduğunu belirterek “Bir kere Milas OSB, Muğla ilinin ilk OSB’si. Muğla’da ikinci bir OSB yapılabilmesi için Milas OSB’nin doluluk oranının yüzde75’i aşması gerekiyor. Süreç uzamış olabilir. Şu an itibariyle önemli bir aşamaya geldik. Bu şamaya gelişte Bakanlığın da önemli katkıları ve desteği ile Milas OSB olumlu bir yola girmiş durumda. Sizler, OSB yatırımcıları olarak OSB fikrine sahip çıkmalısınız. Ortak aklı kullandığımızda, bu yatırımı başardığımızda OSB mini bir belediye gibi çalışacak. Kendi yönetimini kendisi yapacak. Önümüzdeki süreç yoğun bir süreç olacak” diye konuştu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ise 1996 yılında Milas Ticaret Odası’nın öncülüğünde başlatılan OSB girişimine o günden bu yana destek olan ve emeği geçenlere teşekkür etti. Altyapı çalışmalarının ihale koşullarına göre bir yıl içinde tamamlanacağını ifade eden Reşit Özer konuşmasında elektrik ve telefon dışında altyapının yapımına önümüzdeki günlerde başlanacağını ve kısa bir süre içinde elektrik ve telefon altyapı ihalelerinin de yapılacağını anlattı. OSB arazisine ulaşımda Toprak Holding’e ait bir parselin kamulaştırılması gerektiğini de belirten Reşit Özer “Bu nedenle bazı masraflarımız olacak. Sizlerden alacağınız sanayi parsellerinin maliyetinin yarı parasını talep ediyoruz. Sizler de bu süreçte iyi düşünün ve kararınızı verin. Yatırıma devam mı edeceksiniz, yatırımdan vazgeçecekmisiniz, bunun kararını çok kısa sürede verin. OSB’deki gelişmelerden sonra birçok yerden arsa talebiyle karşılaşıyoruz. Yatırıma devam etmeyecekler kararlarını bir an önce versinler” dedi. Reşit Özer daha sonra OSB bölgelerinde yatırımcılara tanınan destekleri anlattı ve OSB’ye emeği geçenlere teşekkür etti.

Toplantıda daha sonra Milas OSB Müdürü Maden Mühendisi Haluk Onaran tarafından teknik konularla ve altyapı ihale koşulları hakkında açıklamalarda bulundu.

OSB Müdürü Haluk Onaran’ın açıklamalarının ardından OSB üye adaylarından gelen sorulara yanıtlar verildi, açıklamalar yapıldı. Gelen bazı soruları OSB’nin ilk kuruluş aşamasında Milas Ticaret Odası’nın başkanı olan Enver Tuna yanıtladı. Enver Tuna “Biz o zaman OSB’yi gündeme getirdiğimizde pek çok kişi karşı çıkmış, pek çok kişi de Milas’ta böyle bir şey yapılabileceğine inanmamıştı. Bugün gelinen bu aşamadan gurur duyuyoruz. Bu işin bu aşamaya gelişinde katkıları olanlara teşekkür ediyorum” dedi.

OSB toplantısına eski paydaş üye olan Özel İdare’nin yerine Valilik adına katılan Yatırım İşleri Müdürü Hasan Cahit Tüfekçi de bazı üyelerin OSB’ye doğalgaz bağlanması talepleri üzerine yaptığı açıklamada 10 bin nüfuslu yerlere BOTAŞ tarafından doğalgaz bağlanmasına karar verilmiş olduğunu belirterek “Doğalgaz bağlanacak yerlerde elektrik abonelerinin yüzde 60’ının abonelik taahhüdünde bulunması ve bunun karşılığı ödemede bulunması gerekiyor. Milas ve Bodrum’a böyle bir çağrı yapıldı ancak hiç kimse para yatırmadı. Bu uygulama BOTAŞ’ın genel bir uygulamasıdır. Bu kural bugüne kadar sadece 7 ilçede gerçekleşmiş. Ben de şaşıyorum, nasıl gerçekleşmiş” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ahmet Bayramer ise sanayicilere sağlanan proje yatırım destekleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Toplantı daha sonra OSB aday üyelerine en kısa sürede üyeliklerinin devamı konusunda kesin kararlarını bildirmeleri çağrısıyla sona erdi.